Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna www.pitak.fora.pl
Pitakowie pochodzą z królewskiego grodu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

JĄKANIE SIĘ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Logopedia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monika
Gość






PostWysłany: Śro 10:06, 03 Gru 2008    Temat postu: JĄKANIE SIĘ

JĄKANIE SIĘ ZWIĄZANE JEST ZE SŁABĄ WSPÓŁPRACĄ OŚRODKÓW W OBRĘBIE MÓZGU

Stwierdzono dotąd, że jąkanie może mieć podłoże genetyczne. Nie wiadomo było jednak, w jaki sposób i dlaczego do niego dochodzi.

Do wyjaśnienia mechanizmu jąkania przyczynił się ostatnio badacz niemiecki, Dr Christian Buchel z Uniwersytetu Hamburga i Getyngi. Badał on mózgi jąkających się osóbktóry metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i odkrył nieprawidłowości w budowie ich mózgu.

Porównywał on obrazy MRI 30 osób, z których połowa się jąkała a połowa mówiła płynnie. Badacz stwierdził, że przyczyną jąkania się może być nieprawidłowość w budowie lewej półkuli mózgu - rejonu związanego z obszarem kory odpowiadającym za mowę.

Struktura tkanki w rejonie lewej półkuli mózgu osób jąkających się wyraźnie różniła się w stosunku do struktury analogicznej tkanki osób mówiących prawidłowo.

Ogólnie mówiąc, jąkanie się jest wywołane słabym połączeniem dwóch obszarów leżących w lewej półkuli mózgu, związanych z rejonem kory odpowiedzialnym za mowę.

"Nieprawidłowość ta może się rozwijać we wczesnym okresie przyswajania języka i nauki mowy, podczas którego właśnie wiele dzieci przechodzi krótkotrwały etap jąkania się" - sugeruje autor badań.

Zdaniem Buchela, wyniki ostatnich badań mogą ułatwić wcześniejszą diagnozę i leczenie jąkania. Mogą też pomóc wyjaśnić, dlaczego większość dzieci wyrasta z zaburzenia mowy, oraz dlaczego pozostaje ono u tak niewielkiej liczby dorosłych.

W 85 procentach przypadków jąkanie rozpoczyna się przed 8. rokiem życia, z tym, że u chłopców zdarza się to trzy razy częściej niż u dziewczynek.

Jąka się około jednego procenta dorosłych. Zwykle najsilniej objawia się to w sytuacjach stresowych - podczas przemawiania do większej grupy, w rozmowie z obcymi lub podczas rozmowy telefonicznej. Osoba jąkająca się mówi płynniej, gdy jest zrelaksowana.

Jąkali się się Winston Churchill, piosenkarka Carly Simon oraz aktorzy - Marilyn Monroe, Jimmy Stewart, Bruce Willis oraz James Earl Jones.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WP
Gość






PostWysłany: Nie 10:45, 07 Gru 2008    Temat postu: NOWE TECHNOLOGIE W REHABILITACJI OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ

NOWE TECHNOLOGIE W REHABILITACJI OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ


Jąkanie jest wadą wymowy przejawiającą się zaburzeniem płynności mowy na skutek skurczów mięśni biorących udział w mowie. Podczas mówienia jąkanie może przejawiać się jako powtarzanie części słów, powtarzanie części zdania lub przedłużone wymawianie niektórych głosek. W czasie mówienia mogą występować skurcze mięśni twarzy, szyi, tułowia lub kończyn, zwane współruchami.



Nasilenie jąkania zależy od wielu czynników: stopnia znajomości tematu. o którym mówi jąkający się. od tego. z kim rozmawia i od jego samopoczucia. Jąkanie zazwyczaj nasila się. gdy osoba mówi na temat, którego nie zna. lub przy rozmowie z osobą nieznaną (choć nie jest to regułą), przy wymawianiu czyjegoś imienia, przy rozmowie przez telefon, w sytuacji stresowej (np. rozmowa ze zwierzchnikiem lub wystąpienie przed publicznością).



Jąkanie słabnie lub zanika przy mowie powolnej, monotonnej, rytmicznej przy szepcie, śpiewie, recytacji z pamięci, gdy jąkający się mówi razem z inną osobą, gdy mówi sam do siebie, mówi z innym akcentem lub obniża wysokość głosu.

Około 5-15% dzieci jąka się w pewnym okresie swojego rozwoju. Wraz z dojrzewaniem częstość ta spada do ok. 1 % u starszych dzieci w szkole podstawowej i szkole średniej. Przypuszcza się. że jąka się ok. 1% dorosłych.



Jąkanie najczęściej pojawia się w wieku 2-7 lat. Może zdarzyć się. że pojawia się w wieku szkolnym. Rzadko jąkanie pojawia się po raz pierwszy w życiu u osoby dorosłej.

Wśród 2- i 3-latków liczba jąkających się dziewczynek i chłopców jest równa. Im starsze dzieci, tym większa przewaga chłopców. Wśród osób dorosłych 80% jąkających się stanowią mężczyźni. Nie jest jasna przyczyna tego zjawiska.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
apa
Gość






PostWysłany: Nie 10:46, 07 Gru 2008    Temat postu: Przyczyny jąkania nie są dostatecznie poznane

Przyczyny jąkania nie są dostatecznie poznane. Istnieje wiele teorii usiłujących wyjaśnić przyczyny tego zaburzenia.

czynniki emocjonalne - wielu autorów podkreśla, że jąkanie często pojawia się w momencie, gdy dziecko przeżywa duże napięcie emocjonalne lub po silnych przeżyciach psychicznych, np. jąkanie często pojawia się w okresie, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole.

utrwalanie się błędów - "błędne koło": niektórzy eksperci uważają, że jąkanie powstaje wskutek utrwalania się zwyczajnych błędów i zaburzeń płynności mowy. które występują u dzieci w okresie, gdy rozwija się mowa. Zazwyczaj dziecko potrafi samo się poprawić i kontynuować rozmowę. Jednak niektóre dzieci wpadają w "błędne koło", usiłując powiedzieć wyraz lub zdanie w sposób poprawny, co powoduje napięcie mięśni uczestniczących w mowie i stres emocjonalny.

uwarunkowania genetyczne: odkryto dotąd 3 geny odpowiedzialne za występowanie jąkania. W przypadku osoby jąkającej się istnieje trzykrotnie większe prawdopodobieństwo, że również ktoś w jej rodzinie jąka się. niż dla ogółu populacji. Jednakże badania nie wyk jąkanie może być dziedziczone.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
polk
Gość






PostWysłany: Nie 10:47, 07 Gru 2008    Temat postu: Ostrzegawczym objawem sugerującym pojawienie się jąkania

Ostrzegawczym objawem sugerującym pojawienie się jąkania jest zaobserwowanie. że dziecko "walczy" o wydobycie z siebie słowa, co może przejawiać się podwyższeniem wysokości głosu, przerwami w oddychaniu lub wyciągnięciem języka. Dziecko jest sfrustrowane faktem, że nie może płynnie mówić. Pojawiają się dodatkowe ruchy, takie jak mruganie oczami, ruchy głową lub grymasy twarzy. Dziecko może rozwinąć w sobie strach przed mówieniem, może unikać pewnych słów lub dźwięków w obawie przed jąkaniem. W przypadku "fizjologicznej" niepłynności mowy te objawy wysiłku i napięcia nie są obserwowane.

Jeśli u dziecka pojawiają się objawy jąkania, powinno być ono zawsze zbadane przez specjalistę. Około 65% jąkających się dzieci poniżej 4 roku życia "wyrasta" z jąkania, nawet bez terapii. Jednak po ukończeniu tego wieku prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia objawów znacznie spada.



Jąkanie staje się tym bardziej uporczywe, im dłużej dziecko pozostaje bez odpowiedniej terapii. Nie leczone odpowiednio wcześnie jąkanie u dziecka może odbić się niekorzystnie na całym jego życiu.

W terapii jąkania u dzieci stosuje się dwie metody. Pierwszą jest działanie pośrednie, mające na celu zmianę postawy rodziców. Uczy się ich. aby nie mówili do dziecka zbyt szybko, nie przerywali mu, łagodzili napięcie emocjonalne dziecka, nie krytykowali go, nie próbowali "pomagać" mu w mówieniu.



Najważniejszą rolę odgrywa jednak terapia bezpośrednia, mająca na celu nauczyć dziecko płynnego mówienia oraz usunąć lęk przed mówieniem za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń. Bardzo ważny jest udział rodziców w terapii i wykonywanie ćwiczeń również w domu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inst
Gość






PostWysłany: Nie 10:48, 07 Gru 2008    Temat postu:

W terapii można stosować także specjalne programy komputerowe. W terapii jąkania od ponad 30 lat stosowane są różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Najpopularniejsze jest urządzenie wykorzystujące sprzężenie zwrotne z opóźnieniem sygnału (delayed auditory feedback DAF).



DAF sprawia, że pacjent słyszy swój własny głos przez słuchawki z opóźnieniem ułamka sekundy.

Metoda ta jest efektywna u dzieci w wieku szkolnym i u osób dorosłych.



Kolejną metodą jest sprzężenie zwrotne z przesunięciem częstotliwości (frequency-shifted auditory feedback - FAF). Pacjent słyszy przez słuchawki swój własny głos, lecz podwyższony lub obniżony, zazwyczaj o ok. pół oktawy. FAF jest często stosowany razem z DAF. gdyż metody te zwiększają nawzajem swoją skuteczność. Unikalne urządzenie wykorzystujące jednocześnie DAF i FAF jest stosowane w terapii jąkania w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Jest ono niewielkich rozmiarów, co umożliwia pacjentom korzystanie z niego w codziennych sytuacjach.



U 85% jąkających się pacjentów Kliniki Zaburzeń Głosu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu stwierdzono poprawę płynności mówienia przy zastosowaniu tego urządzenia.



Cyfrowy korektor mowy jest jednym z elementów programu terapeutycznego opracowanego przez pracowników Kliniki Zaburzeń Głosu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu Elementami tego programu są: ćwiczenia z cyfrowym korektorem mowy. ćwiczenia logopedyczne, terapia psychologiczna oraz stymulacja audio-psycho-lingwistyczna. która wpływa m. in. na poprawę samokontroli mówienia u pacjentów jąkających się. Przeprowadzone badania wskazują, że po 6 miesiącach terapii prowadzonej we dług tego programu uzyskano statystycznie istotną poprawę płynności mówienia u 96% pacjentów.

Nowe technologie w leczeniu zaburzeń słuchu, głosu i mowy
materiały prasowe - Warszawa, wrzesień 2002

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
01-943 Warszawa, ul. Pstrowskiego
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
senior




Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:59, 10 Lip 2010    Temat postu:

Cytat:
2x DVD- Ćwiczenia relaksacyjne i autogenne:
------------------------------------------------------------------------------------------

1. Relaks progresywny Jacobsona + Trening autogenny Schultza

Pełne wersje 2 ćwiczeń do praktycznego wykonywania w warunkach domowych i klubowych. Opracowanie i wykonanie: Władysław Pitak, muzykoterapeuta i logopeda medialny. Nagrania wykonano w Jaskiniach Solno-Jodowych Galos w Kudowie i Lądku Zdroju w 2004 r.
Na życzenie kupującego wysyłamy nagranie tylko w wersji dźwiękowej (CD) do odtwarzania na CD-playerach i komputerach .

2. Jak radzić sobie ze stresem + omówienie technik relaksacyjnych

Wykład, prezentacja i omówienie w wyk. Władysława Pitaka podczas Ogólnopolskich Warsztatów dla Dziennikarzy - Niepołomice 2004).
Nagranie jest wysyłane w dwóch wersjach (do wyboru) VCD lub DVD.

Z wykładu i prezentacji dowiesz się, że: relaksacja Jacobsona polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami, tułowiem i twarzą, po to, aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni organizmu. Napinanie i rozluźnianie służy najpierw wyuczeniu zdawania sobie sprawy z różnicy wrażeń płynących z mięśnia napiętego i rozluźnionego. Systematyczne ćwiczenia uczą także nawyku rozluźniania własnych mięśni. Uczenie się relaksu jest podobne do uczenia się jazdy na nartach czy pływania.

Z treningu płyną określone korzyści.
Oto niektóre z nich:
- przyjemne doznania i poprawa samopoczucia,
- wzmocnienie zaufania do siebie,
- zmniejszenie nadciśnienia i poprawa pracy serca,
- lepsza praca żołądka i jelit,
- działanie profilaktyczne przeciw wrzodom i kłopotom trawiennym,
- zmniejszenie nerwowości, rozwój wyobraźni i procesów myślenia.

Nazwa trening autogenny Schultza pochodzi od greckiego słowa "autos"- sam i "genos"- początek, pochodzenie, ród. Autogenny znaczy więc: ćwiczący własne EGO.

Różnica między stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, że w pierwszym przypadku człowiek znajduje się pod wpływem działania hipnotyzera, a w autogenii - pod wpływem samego siebie.

Trening Schultza ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Metoda sprawdziła się w wielu dziedzinach , m.in. w poradniach wychowawczych i małżeńskich, w sporcie (przed startem) i sztuce aktorskiej i publicznych wystąpieniach (przy opanowywaniu tremy przed występami).

Obiektywne badania kliniczne (EEG, EKG) dowodzą, że metoda ta wpływa na łagodzenie, a nierzadko usuwa m.in. takie objawy chorobowe:

- nerwicowy częstoskurcz serca i nerwowe połykanie powietrza,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- dławica sercowa (połączona ze stanami lękowymi),
- dusznica oskrzelowa,
- nerwice narządowe (dyskinezje dróg żółciowych, spastyczne stany jelit, zaparcie),
- męczliwość, migrena i moczenie nocne,
- naczynioruchowe bóle głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy,
- pokrzywka i świąd nerwicowy,
- ruchy przymusowe (tiki) i wymioty psychogenne,
- wegetatywne zaburzenia krążenia i przewodu pokarmowego.


Koszt albumu 2xDVD = 45 zł. (+ 5 zł koszty wysyłki listem poleconym) z przedpłatą na konto.



rodzaj wpłaty: 2xDVD
Wysyłka odbywa się następnego dnia po otrzymaniu potwierdzenia z banku o wpłynięciu w/w kwoty na konto .
~~~~~~~~~~~~


Informacje dodatkowe:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
tel.94-340-60-06

Zapraszamy



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muzyk




Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:51, 16 Lip 2011    Temat postu:

ARTOS - OŚRODEK LOGOTERAPII i TRENINGU OSOBOWOŚCI


logopeda dyplomowany , psychoterapeuta mgr Władysław Pitak.
[link widoczny dla zalogowanych]
Rejestracja telefoniczna : 94-340-60-06
Godziny przyjęć uzgadniane są z pacjentami


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Logopedia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin