Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna www.pitak.fora.pl
Pitakowie pochodzą z królewskiego grodu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mity na temat stresu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Ogłoszenia, komunikaty, informacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 16:02, 20 Maj 2016    Temat postu: Mity na temat stresu

Stres jest częścią naszego życia i nie da się go uniknąć. Ale o ile wszyscy z nim żyjemy, o tyle wielu z nas nie rozumie roli stresu w naszym życiu. Dlaczego jest to ważne? Z wielu badań wynika, że stres odgrywa dużą rolę w wielu chorobach (także psychicznych), od chorób serca po Alzheimera.

Przyjrzyjmy się dzisiaj kilku mitom związanym ze stresem.

MIT nr 1: Stres jest taki sam dla wszystkich.


Nie tylko nie jest taki sam dla wszystkich, ale także nie każdy z nas doświadcza go tak samo jak inni. To co jest stresujące dla mnie, niekoniecznie musi powodować stres i napięcie u Ciebie. Nasze ciało i umysł odpowiadają na stres w różny sposób.

I tak np. Dla niektórych opłacanie rachunków może być stresującym przeżyciem, a dla innych będzie to kompletna rutyna i nudna comiesięczna powinność. Niektórzy uginają się pod presją w pracy, podczas gdy innych taki stres napędza do działania.


MIT nr 2: Stres jest zawsze zły.


Według tego poglądu, kompletny brak stresu powinien sprawić, że będziemy radośni i zdrowi, ale to nieprawda. Stres dla człowieka jest tym, czym napięcie dla strun w skrzypcach. Zbyt małe i muzyka nie brzmi tak, jak powinna; zbyt duże i struna pęknie.

Stres sam w sobie nie jest zły (zwłaszcza w małych ilościach). I stres może być pocałunkiem śmierci lub przyprawą nadająca życiu smak, ale by osiągnąć to drugie warto wiedzieć jak nim zarządzać. Zarządzanie stresem sprawia, że jesteśmy produktywni i szczęśliwi, podczas gdy nieumiejętność radzenia sobie z nim może powodować porażki i to, że będziemy jeszcze bardziej zestresowani.

MIT nr 3: Stres jest wszędzie i nic na to nie poradzisz.


Oczywiście, że istnieje szansa, że będziemy mieli wypadek samochodowy za każdym razem, gdy wsiadamy do auta, a jednak nie powstrzymuje nas to przed jazdą.

Możemy planować swoje życie tak, by stres nas nie przygniatał i nie przytłaczał. Efektywne planowanie zawiera w sobie ustalanie priorytetów i pracę nad prostymi problemami, rozwiązywanie ich, a następnie przechodzenie do bardziej skomplikowanych rzeczy.

Gdy nie umiemy zarządzać stresem, trudno jest tam ustalić sobie jakiekolwiek priorytety. Gdy wszystkie problemy wydają się tak samo istotne i duże, rzeczywiście może się wydawać, że stres jest wszędzie i niewiele można na to poradzić


MIT nr 4: Najpopularniejsze techniki walki ze stresem są najlepsze.


Nie ma uniwersalnych, efektywnych i jedynych słusznych dla wszystkich, technik redukcji stresu. Wszyscy jesteśmy różni, nasze sytuacje życiowe są różne i nasze reakcje na nie także mogą być różne. Najlepiej zadziała szeroki program zarządzania stresem dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jednak różnego rodzaju książki samopomocowe czy artykuły, mogą nauczyć wielu technik, które mogą okazać się pomocne, dlatego nie warto z nich całkiem rezygnować.


MIT nr 5: Brak objawów, brak stresu.


Nieobecność symptomów wcale nie oznacza braku stresu. Tak naprawdę, przyjmowanie różnych leków może zakłamywać wszelkie fizyczne i psychiczne sygnały związane ze stresem.

Wielu z nas doświadcza objawów fizycznych, mimo iż stres to efekt psychologiczny. Uczucie napięcia, urywany oddech, przemęczenie, pocenie się, zdenerwowanie, to najczęstsze objawy fizyczne. Poczucie przytłoczenia, zdezorganizowanie i problemy z koncentracją, to najczęstsze objawy mentalne.


MIT nr 6: Tylko duże objawy wymagają zwrócenia na nie uwagi.


Ten mit zakłada, że „mniejsze” symptomy, jak np. ból głowy czy zgaga, mogą być bezpiecznie ignorowane. Jednak są one wczesnym ostrzeżeniem, że z naszym życiem dzieje się coś nie tak i że warto zacząć myśleć o zarządzaniu stresem.

Jeśli będziemy czekać na te „wielkie” objawy stresu, może być już za późno. Zmiana stylu życia (jak np. większa ilość sportu) by uporać się z mniejszymi symptomami stresu, będzie mniej kosztowna (czasowo i ekonomicznie), niż poradzenie sobie ze skutkami nie wsłuchiwania się w siebie.




[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Ogłoszenia, komunikaty, informacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin