Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna www.pitak.fora.pl
Pitakowie pochodzą z królewskiego grodu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak postępować z afatykiem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Logopedia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MM
Gość


PostWysłany: Śro 10:05, 03 Gru 2008    Temat postu: Jak postępować z afatykiem

Afazja to zaburzenia mowy, których przyczyną mogą być uszkodzenia odpowiednich ośrodków w mózgu. Ogólnie można je podzielić na czuciowe (uszkodzenie ośrodków odbiorczych), kiedy pacjent ma kłopoty z odbiorem i rozumieniem mowy, pisma. Afazja ruchowa (uszkodzenie ośrodków nadawczych) polega na tym, że pacjent rozumie co się do niego mówi, jednak nie potrafi wyrazić mową lub pismem swoich myśli.


Jak postępować z afatykiem ?


Najważniejsze jest zalecenie: zatroszcz się o to, aby pacjent z afazją poddał się terapii językowej i uczynił to możliwie szybko. Jest to jego wielką szansą!Jak należy rozmawiać z afatykiem?

Mów powoli, krótkimi, prostymi zdaniami.

Nie żądaj od niego zbyt wiele. Rozmowy w grupie złożonej z kilku osób są dla niego o wiele trudniejsze, niż te z udziałem jednej osoby.

W każdy, możliwy sposób zachęcaj go do mówienia.

Podczas rozmowy pozostawaj z nim w kontakcie wzrokowym. Próbuj wspierać swoje przekazy odpowiednimi gestami.

Nie przerywaj mu, gdy chce coś powiedzieć.

Pozwól afatykowi popełniać błędy w mówieniu, ponieważ zbyt częste poprawianie go sprawi, że przestanie mówić.

Stwarzaj mu okazję do słuchania mowy w warunkach domowych.

Podczas rozmowy z afatykiem należy unikać drugoplanowych dźwięków (radio lub hałas uliczny). Afatyk z trudem potrafi do nich przywyknąć.


Jakiego środowiska społecznego potrzebuje afatyk?

Afatyk nie powinien być izolowany. Aby otrzymać odpowiednie bodźce, potrzebuje on towarzystwa, działalności hobbystycznych i propozycji kulturalnych.

Życie rodzinne i jego tok powinno być kontynuowane, jak tylko to możliwe, ponieważ jest to dla niego jeszcze ważniejsze niż było poprzednio.

Dorosły afatyk powinien być traktowany jak osoba dorosła, ponieważ czuje on i myśli podobnie jak przed chorobą.

Co można zalecić krewnym?


Jak należy traktować afatyka po ludzku?
Akceptuj afatyka w jego indywidualności, tak jak poprzednio

Afatyk ma prawo być niezależny w stopniu, w jakim sobie tego życzy.

Nie ubezwłasnowolniaj go. Pomagaj mu tylko wtedy, gdy jest to konieczne, tak aby mógł być dumny ze swej samodzielności.

Zastępuj go w mówieniu tylko wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne. W przeciwnym wypadku traci on zaufanie do siebie.

Bądź pełnym nadziei na przyszłość i gotowy do pomocy Wzmacniaj zaufanie afatyka do samego siebie.

Jak traktować różne nastroje afatyka?

Miej dla niego cierpliwość.

Chwal jego starania również wówczas, gdy postęp przebiega z trudem i powoli. To wzmacnia motywację.

Obdarzaj go współczuciem.

Nie oczekuj od niego podziękowań za każdą uprzejmość, którą okazujesz . Kiedy mu pomagasz, rób to dla niego chętnie.

Nie obciążaj afatyka niepotrzebnymi sprawami.

Nie stawiaj wymagań, do których afatyk nie dorósł. Nie możesz oczekiwać od niego tych samych umiejętności co przed chorobą.

Bądź wobec afatyka uczciwy.

opracował Maciej Matuszczyk
Informacje pochodzą z MMW - edycja polska 1998, 5/6, 32-33
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fiz
Gość


PostWysłany: Nie 10:28, 07 Gru 2008    Temat postu: Ogólne zasady postępowania rehabilitacyjnego

W pierwszej fazie leczenia udaru mózgowego zabiegi rehabilitacyjne są równoznaczne z intensywną opieką lekarską i pielęgniarską. Szczególnej troski wymaga utrzymanie drożności dróg oddechowych i wentylacji płuc oraz wyrównanie zaburzeń krążenia. U chorych w stanie śpiączki należy niekiedy zastosować intubację lub tracheotomię. Chorzy przytomni wskutek niedowładu mięśni gardła i krtani mogą mieć trudności w połykaniu pokarmu i śluzowej wydzieliny z dróg oddechowych, toteż wymagają, dla uchronienia ich przed zachłyśnięciem i wtórnym zapaleniem płuc, stałego usuwania śluzu oraz dużej ostrożności przy karmieniu. W ostrym okresie udaru ważne jest również regularne opróżnianie pęcherza albo przez założenie cewnika na stale, albo pr/ex kilkakrotne cewnikowanie w ciągu doby, co stwarza jednak niebezpieczeństwo zakażenia dróg moczowych. Większość chorych odzyskuje kontrolę nad pęcherzem z chwilą rozpoczęcia pionizacji i nauki chodzenia.

Troskliwa pielęgnacja chorego ma znaczny wpływ na dalszy przebieg rehabilitacji. W zakres czynności pielęgniarki, poza zwykłymi obowiązkami, jak dbałość o czystość ciała chorego, drożność dróg oddechowych czy sztuczne karmienie i uregulowanie stolca, wchodzi również troska o prawidłowe ułożenie chorego zapobiegające odleżynom i przykurczom oraz zapaleniu płuc (obracanie chorego co 2 3 h z uwzględnieniem ułożenia na plecach, na „zdrowym" i na „chorym" boku.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fizjo
Gość


PostWysłany: Nie 10:29, 07 Gru 2008    Temat postu:

W typowych przypadkach torebkowego porażenia połowiczego chory leżąc trzyma kończynę górną przywiedzioną i zgiętą w stawie łokciowym, przedramię w lekkim nawróceniu, nadgarstek i palce łącznie z kciukiem w ułożeniu zgięciowym. Kończyna dolna jest zwykle lekko zgięta w stawie biodrowym i kolanowym, przywiedziona i skręcona nieco na zewnątrz, stopa zgięta podeszwowo i odwrócona.
Pozostawienie porażonych kończyn w tym niekorzystnym ułożeniu, przy zniesionej albo ograniczonej ruchomości w stawach i zwiększonym napięciu mięśni, prowadzi nieraz w ciągu kilku dni do trwałego skrócenia mięśni i zesztywnień stawowych. Ułożenie pośrednie zapewniające równowagę inerwacyjną wszystkich grup mięśniowych najlepiej sprzyja rozluźnieniu mięśni wykazujących skłonność do przykurczów i stanowi dogodną pozycję wyjściową dla ruchów biernych.
Kończynę górną układamy więc z odwiedzionym ramieniem (65—90 ) i odwróconym przedramieniem, wykorzystując w tym celu specjalne poduszki lub łuski ortopedyczne Nadgarstek ustalamy w lekkim zgięciu grzbietowym, palce również w zgięciu, kciuk w przeciwstawieniu umożliwiającym trzymanie w ręce piłki tenisowej lub serwetki zwiniętej w rulon.
Kończynę dolną układamy w ułożeniu wyprostnym, nieznacznie zgiętą w stawie kolanowym (ok. 5°) i skręconą lekko na zewnątrz. Stopę podpieramy pod kątem prostym i zabezpieczamy przed uciskiem kołdry za pomocą specjalnych poduszek, łusek, worków z piaskiem lub aparatów szynowych. Pod części ciała narażone najbardziej na ucisk (pięty, łokcie), korzystne jest podłożenie futrzanych poduszeczek. W okresie początkowego zwiotczenia porażonych kończyn ułożenie ich w pośredniej pozycji nie nastręcza większych trudności.
Z zabiegów fizjoterapeutycznych szczególnie ważne są ćwiczenia oddechowe zapobiegające powikłaniom płucnym, ćwiczenia czynne kończyn zdrowych i bierne kończyn porażonych zapobiegające przykurczom oraz lekki masaż zapobiegający zaburzeniom troficznym mięśni. Łóżko chorego powinno być dostatecznie szerokie, umożliwiające ułożenie kończyny górnej w odwiedzeniu i tak ustawione, aby był łatwy dostęp do strony porażonej chorego. Należy także unikać zakładania kroplówek do kończyn z niedowładem, gdyż utrudnia to właściwe ich ułożenie i wykonywanie ćwiczeń biernych.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rok
Gość


PostWysłany: Nie 10:29, 07 Gru 2008    Temat postu:

W miarę ustalania się równowagi krążeniowo-oddechowej i stabilizacji objawów neurologicznych wprowadza się nowe elementy postępowania rehabilitacyjnego, którego program opiera się na zasadniczych cechach porażenia połowiczego, uwzględniając: 1) rodzaj i stopień zaburzeń czucia,

2) zmiany napięcia mięśniowego,

3) rozkojarzenie mechanizmów odruchowych utrzymujących prawidłową postawę

4) niemożność wykonywania ruchów dowolnych i wyodrębnionych.
Upośledzenie czucia głębokiego stanowi większą przeszkodę w powrocie czynności ruchowej niż zaburzenie czucia powierzchniowego, co ma szczególne znaczenie dla czynności chwytnych. Informacja czuciowa dopływająca przez receptory i drogi czuciowe jest podstawą wzorców ruchowych tworzonych w korze mózgowej i odtwarzanych w czynności ruchowej mięśni.Porażenie połowicze (hemiplegia), będące następstwem udaru, nie może być uważane za odrębną jednostkę kliniczną, ale raczej jako utrata albo upośledzenie sprawności ruchowej po jednej stronie ciała o różnym stopniu zaburzeń czuciowo-ruchowych, wymagających indywidualnego i specyficznego postępowania leczniczego. Dla uzyskania optymalnych wyników usprawnienia należy na wstępie przeprowadzić dokładna ocenę potencjału psychoruchowego, jakim chory dysponuje w zakresie wyższych czynności układu nerwowego i sprawności motorycznej kończyn.
Zaburzenia wyższych czynności nerwowych przejawiają się głównie obniżeniem sprawności intelektualnej, chwiejnością emocjonalną, upośledzeniem mowy, praksji i gnozji oraz nietrzymaniem moczu i stolca.
Upośledzenie sprawności motorycznej kończyn przejawia się brakiem lub obniżeniem czynności ruchowej ruchowej, spastycznością albo sztywnością mięśni, bólami w obrębie kończyn, astereognozją i stopotrząsem.
Stwierdzenie badaniem psychologicznym zespołu organicznego rozlanego uszkodzenia mózgu, zaburzeń orientacji przestrzennej i w czasie, zaburzeń mowy, pisania, czytania i liczenia, ubytków pamięci i niemożności skupienia uwagi pogarsza znacznie rokowanie co do powrotu utraconych czynności. Bierność psychiczna chorego może być większą przeszkodą w powrocie czynności niż rozległość porażeń, toteż bardzo istotne jest zwalczanie początkowej depresji i labilności emocjonalnej oraz utrzymywanie stałego kontaktu z chorym.
Niedowidzenie połowicze lub jednooczna ślepota, np. w razie zaćmy, mogą być wyrównane przez odpowiednie ustawienie głowy w czasie chodzenia. BcSle talamiczne, spotykane u chorych pobudliwych i drażliwych, utrudniają przebieg rehabilitacji.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
muzyk
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:44, 16 Lip 2011    Temat postu:

ARTOS - OŚRODEK LOGOTERAPII i TRENINGU OSOBOWOŚCI


logopeda dyplomowany , psychoterapeuta mgr Władysław Pitak.
[link widoczny dla zalogowanych]
Rejestracja telefoniczna : 94-340-60-06
Godziny przyjęć uzgadniane są z pacjentami


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sponsor
Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:46, 10 Mar 2013    Temat postu:

.
Artykuły z logopedii:.

ZABURZENIA W NADAWANIU MOWY
1. Zaburzenia motoryczno-dośrodkowe (aferentne)
(utrata lub niedokształcenie somestetycznych wzorców głosek)
czyli trudności w artykułowaniu głosek spowodowane brakiem czucia ułożenia narządów mowy - brak analizy i syntezy sygnalizacji z obwodu o aktualnej pozycji narządów mowy.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* USZKODZENIA NACZYNIOWE OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO
Najczęstszą postacią uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego jest udar mózgowy występujący nagle, przeważnie we śnie lub w czasie wzmożonej psychofizycznej aktywności, i charakteryzujący się mniej lub bardziej zaburzoną świadomością oraz połowiczym porażeniem na tle zaburzeń krążenia mózgowego. Upośledzenie krążenia mózgowego jako przyczyna udaru może wystąpić pod wpływem różnorodnych zmian patologicznych, odzwierciedlających takie stany, jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności serca, choroby krwi, procesy uciskowe (nowotwory) i urazy.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* AFAZJA - REHABILITACJA LOGOPEDYCZNA
Terminem afazja (greckie fazis-mowa) określa się częściową lub całkowitą utratę umiejętności posługiwania się językiem, spowodowaną uszkodzeniem znajomości języka (rozumienia i nadawania), czemu towarzyszą mniejsze lub większe trudności w ponownym nauczeniu się go.
M. Maruszewski (1966) podaje następującą definicję afazji: "Afazja to spowodowane organicznym uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych częściowe lub całkowite zaburzenie mechanizmów programujących czynności mowy człowieka, który już uprzednio opanował te czynności".
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* NOWE TECHNOLOGIE W REHABILITACJI OSÓB JĄKAJĄCYCH SIĘ
Podczas mówienia jąkanie może przejawiać się jako powtarzanie części słów, powtarzanie części zdania lub przedłużone wymawianie niektórych głosek. W czasie mówienia mogą występować skurcze mięśni twarzy, szyi, tułowia lub kończyn, zwane współruchami.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* MUTYZM JAKO PRZYCZYNA TRUDNOŚCI SZKOLNYCH
Artykuł ten ma na celu przybliżenie problemu mutyzmu. Napisałam go z myślą o tym, że może on być przydatny innym nauczycielom, którzy spotkają się z podobnym zjawiskiem w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
>>> więcej >>> [link widoczny dla zalogowanych]
* BADANIA W UDARZE MÓZGU
W przypadku wystąpienia klinicznych objawów udaru mózgu konieczne jest wykonanie szeregu badań odpowiadających na pytanie: Czy to jest udar mózgu?
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* CZYTAĆ WBREW GENOM
DYSLEKSJĘ DEFINIUJE SIĘ JAKO TRUDNOŚĆ W OPANOWANIU TECHNIKI CZYTANIA. OSOBY Z TYM ZABURZENIEM ZNACZNIE DRAMATYCZNIEJ TO OKREŚLAJĄ: GDY CZYTAM, WYDAJE MI SIĘ, ŻE ZWARIUJĘ. Dysleksja w różnym nasileniu jest zjawiskiem często spotykanym w praktyce szkolnej. W szerszym pojęciu, jest to ogół zaburzeń związanych z czytaniem i pisaniem. Trudność w czytaniu prawie zawsze występuje z dysortografią lub dysgrafią.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* DLAAACZEGO SIĘ JĄKAMY?
Jąkanie jest nie tylko objawem nerwicy czy wad aparatu mowy. Jego przyczyną mogą być nieprawidłowości w budowie mózgu - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na wyniki badań przedstawione w tygodniku "Lancet"..
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* ALALIA, CHARAKTERYSTYKA ZABURZENIA MOWY
Alalia-czyli niedokształcenie mowy o typie afazji bywa nazywana szeregiem określeń, nie zawsze w pełni oddających istotę zaburzenia. W literaturze spotyka się..
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* ALALIA i DYSLALIA
Alalia (zwana też niemotą, słuchoniemotą, afazją rozwojową) i dyslalia różnią się od afazji dziecięcej tym, że afazja jest częściową lub całkowitą utratą umiejętności mówienia lub rozumienia, podczas gdy przy alalii uszkodzenie struktur korowych następuje jeszcze przed rozwojem mowy
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* AFAZJA - JAK POSTĘPOWAĆ Z AFATYKIEM
Afazja to zaburzenia mowy, których przyczyną mogą być uszkodzenia odpowiednich ośrodków w mózgu. Ogólnie można je podzielić na czuciowe (uszkodzenie ośrodków odbiorczych), kiedy pacjent ma kłopoty z odbiorem i rozumieniem mowy, pisma.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* JĄKANIE SIĘ ZWIĄZANE JEST ZE SŁABĄ WSPÓŁPRACĄ OŚRODKÓW W OBRĘBIE MÓZGU
Stwierdzono dotąd, że jąkanie może mieć podłoże genetyczne. Nie wiadomo było jednak, w jaki sposób i dlaczego do niego dochodzi
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* POROZUMIEWANIE PRZY POMOCY MOWY
Wyraz język ma dwa główne znaczenia: jedno konkretne, występujące w takich wyrażeniach, jak: pokazać komuś język, mlaskać językiem, a drugie abstrakcyjne, używane w takich zestawieniach, jak język sceniczny, szkolny, techniczny, język polski. Poza tym używa się tego wyrazu w zwrotach obrazowych, np. latać z językiem itd.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* DYKCJA (oddychanie dynamiczne)
Oddychanie dynamiczne (w czasie wydawania głosu) polega na ścisłej korelacji mechaniki oddechu z logiką wypowiadanego tekstu.
>>> więcej >>>>
[link widoczny dla zalogowanych]
* JĘZYK SIĘ ZACINA
W Koszalinie jąka się ponad tysiąc dorosłych mieszkańców (1 procent populacji). Są wśród nich osoby ze świecznika: politycy, szefowie mniejszych i większych firm, ale także szukający pracy studenci i marzący o karierze uczniowie szkół średnich.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* NIE MA JĄKANIA "OD ZAWSZE"
Nie ma czegoś takiego, co moglibyśmy określić, że ktoś się jąkał "od zawsze". Ten ktoś mógł mieć do tego predyspozycje, mógł mieć inklinacje i to padło na niewłaściwy grunt: rodzina, środowisko w którym się obraca, itd. Tak, zanim się dojdzie do jąkania, trzeba odbyć nieraz długą drogę. To się nie dzieje z dnia na dzień.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* AGRESJA A JĄKANIE
Trudno jest być jedynakiem. Jeszcze trudniej jest mieć nadopiekuńczą matkę. Bardzo źle, kiedy ojciec nie zgadza się z matką w wychowaniu jedynaka.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* WIRTUALNY WYWIAD Z UDAREM MÓZGU
Poniższy felieton próbuje przybliżyć czytelnikowi problem związany z utratą rozumienia, mowy, czytania i pisania - zwany afazją.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* DYKCJA (fonacja i rezonans)
Ćwiczenia głosowe prowadzi się po przerobieniu ćwiczeń oddechowych. Nie powinny one trwać długo, aby nie powodowały zmęczenia mięśni krtani.
>>> więcej >>>
[link widoczny dla zalogowanych]

* AFAZJA - UTRATA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA
Można powiedzieć, że jest to właściwie utrata częściowa lub całkowita znajomości języka, jego rozumienia i nadawania, występują także trudności w jego ponownym nauczeniu się.
>>> więcej>>>
[link widoczny dla zalogowanych]


* PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE
Prezentowane poniżej ćwiczenia są wzorowane na jodze i mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej.
>>> więcej >>>>
[link widoczny dla zalogowanych]
.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sponsor
Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 9:48, 10 Mar 2013    Temat postu:

w i z y t o w k a . p l : [ WPŁYW RYTMÓW PRZYRODY NA CZŁOWIEKA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

Relaks + Autogenia + Medytacja = Zdrowie
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Trening autogenny wg Schultza ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ ARTOS -TWÓRCZA TERAPIA POZNAWCZO ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

ARTOS -TWÓRCZA TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ DYKCJA - ODDYCHANIE DYNAMICZNE ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ AGRILLOTERAPIA - LECZENIE GLINKˇ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

TRENING AUTOGENNY SCHULTZA
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Ćwiczenia relaksacyjne i treningi ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Relaksacja i trening autogenny ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ IM WIĘCEJ MÓWISZ , TYM MNIEJ ROZMAWIASZ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ CHORE DZIECKO TEŻ CHCE SIĘ BAWIĆ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ RELAKSACJA wg JACOBSONA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

RELAKSACJA wg JACOBSONA
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JˇKANIE ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

Nauczyciele uważaj±, że ich przedmiot jest najważniejszy - dla ...
Post Wysłany: Nie 8:16, 22 PaĽ 2006 Temat postu: MUZYKODRAMA, Odpowiedz z cytatem. MUZYKODRAMA jest nowoczesn± metod± terapii osób nerwicowych i ...
www.nerwica.fora.pl/

Nauczyciele uważaj±, że ich przedmiot jest najważniejszy - dla ...
Post Wysłany: Nie 8:16, 22 PaĽ 2006 Temat postu: MUZYKODRAMA, Odpowiedz z cytatem. MUZYKODRAMA jest nowoczesn± metod± terapii osób nerwicowych i ...
www.nerwica.fora.pl/

Nauczyciele uważaj±, że ich przedmiot jest najważniejszy - dla ...
Post Wysłany: Nie 8:16, 22 PaĽ 2006 Temat postu: MUZYKODRAMA, Odpowiedz z cytatem. MUZYKODRAMA jest nowoczesn± metod± terapii osób nerwicowych i ...
www.nerwica.fora.pl/

Warszawa - Szukaj: logopedia
...dysleksja, dysgrafia, alalia, afonia, autyzm, logopeda, logopedia, naturoterapia, muzykoterapia, muzykodrama, teatr, dramatyzacja, psychodrama,. ...


wspomaganie oddychania poprzez zabawy - Psychoterapia nerwic ...
Post Wysłany: Nie 10:38, 22 PaĽ 2006 Temat postu: MUZYKODRAMA, ... MUZYKODRAMA, której autorem jest Władysław Pitak, jest nowoczesn± metod± terapii dzieci ...
www.fobia.fora.pl/

w i z y t o w k a . p l : [ TEATR - PASJA ŻYCIA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat= 2 płyty VCD) Cena 1 płyty CD,VCD lub DVD 25,- zł ...
[link widoczny dla zalogowanych]

@
w i z y t o w k a . p l : [ TEST ROKEACHA - dowiedz się , czy masz ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

@
w i z y t o w k a . p l : [ DOBRE ARTYKUŁY Z LOGOPEDII i PUBLIC ...
MUZYKODRAMA dla DZIECI NERWICOWYCH i AUTYSTYCZNYCH ... MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ FOBIA-wiem wszystko-autoterapia na Forum ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty przesyłki ...
[link widoczny dla zalogowanych]

DEPRESJA - do lekarza czy psychoterapeuty ?
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty przesyłki ...
[link widoczny dla zalogowanych]

TERAZ NIE BOIMY SIĘ MÓWIĆ
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat= 2 płyty VCD) Cena 1 płyty CD,VCD lub DVD 25,- zł ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ JACOBSON - relaks progresywny ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty przesyłki ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ DIETA I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA GWARANCJĄ ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ LOGOTERAPIA = PRZYWRACANIE SENSU ŻYCIA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat= 2 płyty VCD) Cena 1 płyty CD,VCD lub DVD 25,- zł ...
[link widoczny dla zalogowanych]


Nerwica, depresja, stres ? Zrelaksuj się
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Jak zostać DZIENNIKARZEM albo POLITYKIEM ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat= 2 płyty VCD) Cena 1 płyty CD,VCD lub DVD 25,- zł ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Beethoven zamiast tabletki ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
MUZYKODRAMA (fragm. terapii behawioralnej z elementami ekspresji muz-dram. z ... Muzykodrama w terapii dzieci nerwicowych i autystycznych (z bibliografią i ...

@

DIETA W LECZENIU JASKRY I NERWICY
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]KSZTAŁCENIE ZDOLNOŚCI TWÓRCZYCH ( Linki do publikacji )
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]
MUZYKODRAMA-TERAPIA I KSZTAŁCENIE ZDOLNOŚCI. autor metody : Władysław Pitak. Metoda stosowana w Polsce od 20 lat. kontakt mailowy: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ ĆWICZENIA RELAKSACYJNE i TRENINGI ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ NERWICA i DIETA - NIE ZMIENIAJ ŚWIATA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

MODA NA HIPNOZĘ
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]Fobia społeczna, erytrofobia, nerwica, depresja
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...

[link widoczny dla zalogowanych]
@

w i z y t o w k a . p l : [ AFAZJA - UTRATA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ AGRESJA a JĄKANIE ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ STWARDNIENIE ROZSIANE czyli BĄDŹ ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ WPŁYW RYTMÓW PRZYRODY NA CZŁOWIEKA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

Relaks + Autogenia + Medytacja = Zdrowie
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Trening autogenny wg Schultza ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ ARTOS -TWÓRCZA TERAPIA POZNAWCZO ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]w i z y t o w k a . p l : [ DYKCJA - ODDYCHANIE DYNAMICZNE ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ AGRILLOTERAPIA - LECZENIE GLINKĄ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]


TRENING AUTOGENNY SCHULTZA
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Ćwiczenia relaksacyjne i treningi ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ Relaksacja i trening autogenny ...
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ IM WIĘCEJ MÓWISZ , TYM MNIEJ ROZMAWIASZ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ CHORE DZIECKO TEŻ CHCE SIĘ BAWIĆ ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]

w i z y t o w k a . p l : [ RELAKSACJA wg JACOBSONA ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]w i z y t o w k a . p l : [ PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE ]
MUZYKODRAMA (fragm.terapii behawioralnej z elementami ekspresji dram.-muz. dla chłopców w wieku 14-15 lat) = 30,- zł Do ceny kasety doliczamy 10,- zl koszty ...
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pitak.fora.pl Strona Główna -> Logopedia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin